Jakie materiały używane są do tapicerowania?

Narożniki, fotele, sofy, krzesła – miękkie, pokryte tapicerką siedzenia wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim z uwagi na komfort odpoczynku. Tak jak zwolenników, tak i swoich przeciwników ma zakup mebli tapicerowanych do pomieszczeń użyteczności publicznej. Najbardziej odstraszającym argumentem jest ten o łatwości zabrudzenia wprost proporcjonalnej do wywabienia zrobionych plam. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że dobre tapicernie mają na stanie materiały, które nie ulegają zbyt szybko zniszczeniom, a powstałe na nich zabrudzenia łatwo się usuwają. Dlatego też nie ma potrzeby do rezygnowania z miękkiego fotela lub wygodnej kanapy w salonie fryzjerskim, lub dentystycznej poczekalni.

Materiały używane do tapicerowania mebli

Decydując się na meble tapicerowane, do wyboru ma się multum różnego rodzaju materiałów. Zalicza się do nich między innymi tradycyjny w tapicerstwie aksamit czy welur, ale też bardzo modny ostatnimi czasy sztruks.  W przypadku kanap, które będą użytkowane przez większą ilość osób, w tym także przez dzieci, warto zdecydować się na nubuk lub mikrofibrę. Tkaniny te cechują się wysoką odpornością na zabrudzenia, a także łatwością czyszczenia. Spotkać je można w każdej tapicerni. Często wybieranym materiałem jest szenil wiskozowy. To tkanina, którą również bez trudu można utrzymać w dobrym stanie przez długie lata.

Wartym uwagi tworzywem do tapicerowania jest skóra lub skóra ekologiczna. To materiał, który najłatwiej jest utrzymać w czystości. Należy jednak pamiętać o tym, że naturalna skóra wymaga regularnego woskowania. Jest to konieczne, aby uniknąć jej pękania.

Jaka tapicerka łatwo się czyści?

Na rynku zetknąć się można również z tkaniną hydrofobową. Jest to materiał, który nie chłonie wody. Dzięki temu mebel obity tkaniną hydrofobową nie powinien się zabrudzić. W sytuacji awaryjnej, kiedy na kanapie wyląduje plama z sosu lub kawy, da się ją ściągnąć zwykłym ręcznikiem papierowy. Tkanina hydrofobowa polecana jest dla mebli o jasnych kolorach.

Dodaj komentarz