Tapicerowanie mebli – wady i zalety

Od dawna meble tapicerowane towarzyszą nam nie bez powodu, w wielu, jak nie w większości pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Jednak przed zakupem konkretnego rozwiązania warto dowiedzieć się nieco więcej na temat wad oraz zalet tapicerskich elementów wyposażenia.

Tapicerka – czyli co takiego?

Tapicerką nazywamy miękką, obiciową część mebla. Najczęściej składa się ona ze specjalnej gąbki, która otoczona zostaje wybranym materiałem. Dodatkowo pojawić mogą się różne przeszycia czy np. pikowania.

Jakie meble tapicerowane znajdziemy na rynku?

Do najpopularniejszych i najlepiej znanych zarazem mebli tapicerowanych zalicza się kanapy, sofy i fotele. Jednak tapicerka może pojawić się również na wezgłowiu łóżka w sypialni, całe łóżko może być tapicerowane. Oprócz tego często występuje np. na krzesłach czy innego rodzaju siedziskach.

Jakie zalety mają meble tapicerowane?

Jedną z głównych i podstawowych zalet mebli tapicerowanych, jaka nasuwa się właściwie od razu, jest ich wygoda i miękkość. Zapewniają one nam komfort siedzenia, spania, wypoczynku. Dzięki temu chętnie się na nie decydujemy.

Kolejną zaletą jest szeroka dostępność wzorów, kolorów i faktur materiałów, dzięki której możliwe jest dopasowanie takich mebli właściwie do każdego rodzaju wnętrza. Z pewnością idealną kanapę dla siebie stworzą miłośnicy klasycznej elegancji, jak i osoby lubujące się w nowoczesnym minimalizmie.

Klienci zauważają również stosunkowo niską cenę zakupu i możliwość duże możliwości aranżacyjne. Jednocześnie nie jest to zwykle mebel, który wstawia się na stałe i jego wymiana będzie niezwykle prosta. Jeśli z kolei np. model i funkcjonalność kanapy nam odpowiada, możemy pokusić się o wymianę tapicerki, zmienić jej kolor i odświeżyć wnętrze.

Jakie wady mają meble tapicerowane?

Zastanawiając się nad wadami mebli tapicerowanych, dostrzec można jedną podstawową: bardzo łatwo doprowadzić do ich zabrudzenia czy uszkodzenia mechanicznego. Warto więc zwrócić uwagę w czasie wyboru odpowiedniej tkaniny, czy ta, która przypadła nam do gustu posiada oznaczenie, że jest hydrofobowa, gdyż wówczas nie będą w nią intensywnie wsiąkać wszystkie płyny. Dobrym rozwiązaniem będzie również możliwość zdjęcia materiału z niektórych elementów tapicerowanych. Stosuje się rozwiązanie w formie pokrowców, które możemy wyprać – często w pralni, a nie w domowej pralce.

Dodaj komentarz