Tapicerowanie krzesła krok po kroku

Tapicerowane meble stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego mieszkania. Ich producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych i funkcjonalniejszych modeli. Z czasem jednak każdy mebel wymaga odświeżenia. Obicie ulega wytarciu, poplamieniu, czasem nosi znamiona obecności zwierzęcia. Czy koniecznie trzeba go wymienić na nowy? Nie! Czasami wystarczy tylko wymienić tapicerkę. Jak się do tego zabrać?

Niezbędne materiały

Do samodzielnej wymiany tapicerki należy się odpowiednio przygotować. Niezbędny jest nie tylko materiał obiciowy, ale również zszywacz tapicerski – tak zwany taper, śrubokręt, kombinerki oraz gruba igła i nici. Do obicia mebli często wykorzystywany jest szenil wiskozowy, który charakteryzuje się cienkimi włóknami, przez co jest wytrzymały i bardzo przyjemny w dotyku. Do mieszkań, w których są małe dzieci i zwierzęta, polecana jest mikrofibra, którą łatwo utrzymać w czystości. Welur i aksamit wykorzystywane są do renowacji mebli w stylu retro. Wszystkie meble obite tymi materiałami prezentują się bardzo elegancko. Szykownie wyglądają także meble obite nubukiem, czyli miękkim w dotyku rodzajem skóry o welurowym kształcie. Synonimem luksusu są obecnie meble skórzane. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by delikatnym welurem obijać nowoczesne modele mebli. Ostatecznie bowiem wybór obicia jest kwestią indywidualną, uzależnioną od gustu.

Tapicerowanie krzesła krok po kroku

Samodzielne tapicerowanie mebli warto zacząć od krzesła. To najprostszy detal, dlatego może sobie z nim poradzić praktycznie każdy. Przede wszystkim należy delikatnie zdemontować oparcie i siedzisko, aby nie uszkodzić struktury krzesła. Przy pomocy śrubokrętu trzeba usunąć mocowanie starego materiału tapicerskiego i delikatnie zdjąć tkaninę z siedziska i oparcia. Z nowej nowego tworzywa należy wyciąć odpowiedni kształt z kilkucentymetrowym zapasem. Wymienić można także wypełnienie siedziska, jeśli jest zjełczałe. Wypełnianie zacząć należy od lewej strony, dbając, by uzyskać grubość podobną do dotychczasowej. Następnie zagina się boki materiału, przybijając je taperem. Kolejnym krokiem jest zadbanie o narożniki. Przy pomocy nożyczek usuwa się nadmierną ilość materiału, delikatnie zaokrąglając narożniki i pozostawiając odrobinę marginesu. Podobnie postępuje się podczas tapicerowania oparcia. W obu przypadkach istotne jest dokładne naciąganie oraz układanie tkaniny. Po wymianie tapicerki krzesło należy złożyć i dokładnie przymocować zdemontowane oparcie i siedzisko. Samodzielne tapicerowanie nie wydaje się procesem skomplikowanym. Warto jednak mimo wszystko odnawiane meble oddać w ręce profesjonalnego tapicera, który cały proces przeprowadzi sprawnie, a meble będą wyglądały jak nowe.

Dodaj komentarz